Antal anställda: 19
Företaget grundat: 1994
Org.nr: 556791-1317
Jörgen Södergren (jorgen@js-smide.se)
0705-53 98 40 (Kontaktperson)
Företagspresentation - J S Smide AB
Välkommen till JS Smide AB!
Året var 1994 JS Smide AB startades som en enskild firma med namnet JS Montage av Jörgen Södergren. Starten blev i en verkstad på 300kvm belägen i Rydsgård, åren gick och firman växte med antal anställda och projekten blev större och krävde mer plats. Funderingarna på större verkstad blev allt mer verklighet och år 2000 flyttades verksamheten 200m till en verkstad på 1200kvm i två sektioner vardera 600kvm granne med Rydsgårds Varmförzinkning.
År 2000 samband med flytten ombildades JS Montage till ett aktiebolag med namnet JS Smide AB.
2006 Inhandlades 9000kvm industrimark i Skurup till enligt planerna sen starten av firman att äga sin egna lokaler . September 2007 gick flytten till ny byggda lokaler i Skurup. En verkstads del på 1200kvm under samma tak och separat kontor och personalutrymme på 200kvm. En händelse som uppskattades mycket av personalen och beställare.
2010 Omvandlades JS Smide AB till ett fastighetsbolag Spårgatan AB som tog över fastigheterna och ett nytt verksamhetsbolag startades med samma namn JS Smide AB. Inga större förändringar bara ett nytt org.nummer. Bolagen ägs i dag av Spårgatan Holding AB, VD Jörgen Södergren. 2010 utsågs Jörgen Södergren till åretsföretagare i Skurups kommun för året 2009.